Riccia Fluitans kelímok
Riccia fluitans
, alebo krištáľová voda , je plávajúca rastlina , ktorá sa nachádza po celom svete. Riccia, ktorú v roku 1753 prvýkrát zaregistroval Linnaeus, sa nestala populárnou ako akváriová rastlina, až kým ju Takashi Amano nezačal používať ako epifyt viazaný na naplavené drevo alebo horniny. Riccia sa rýchlo stala obľúbeným akváriovým "machom" a je dostupná od všetkých hlavných a väčších dodávateľoch vodných rastlín. Malo by sa poznamenať, že existujú najmenej štyri odrody Riccia fluitans - Japonsko, Európa, Thajsko a Singapur, ale iba japonská odroda je vhodná pre ponorený rast.
Riccia fluitans je vlastne veľmi jednoduchá rastlina. Riccia a jej schopnosťou tolerovať veľmi široké spektrum prostredí, od stredne mäkkej po veľmi tvrdú vodu, pH sa pohybuje od 6,0 do 8,0 a teploty od 15 do 30 stupňov Celzia. Ako plávajúce rastliny, mierne osvetlenie je dostatočné pre rast dobrý a CO 2 je zbytočné. Jeho požiadavky na svetlo (3 + wpg) a CO 2 (30 ppm) sú pri pestovaní pripevnené k koreňom alebo kameňom v akváriu vysoké. Oceňuje tiež bohaté hnojenie vo vodnom stĺpci vrátane dusičnanov, fosfátov, draslíka a železa.
Keď sa Riccia ponechá plávať, rýchlo sa rozšíri ako amorfná hmota.Najpopulárnejším využitím tejto rastliny je jej pestovanie pripevnené na skaly alebo naplavené drevo. Na pestovanie Riccie týmto spôsobom použite sieť a pod ňu zbierajte chuchvalec tejto mladiny. Potom si vezmite túto vlasovú sieť naplnenú Riccia a omotajte ju okolo kusu naplaveného dreva alebo skaly. Alternatívne Riccia môžu byť tiež použité ako koberec do popredia.
Ako ukázal Takashi Amano,Najväčším potenciálom Riccie v akvascapingu je jej schopnosť byť uchytená k horninám a naplaveninám. Masy R. fluitans pestované v popredí až do polovice zjemňujú a ohrievajú atmosféru rozloženia. Riccia sa môže samozrejme použiť ako plávajúca rastlina, kde poskytuje vynikajúce pokrytie na poter a poskytuje hniezdny materiál pre bublinové hniezda druhov gurami.
Kelímok 5cm