Substrát: V akváriu prichytená na dekoráciu (kamene, korene) škáry skiel, ukotvená v hrubším štrku atď. V paludárií môže rásť aj na jemnozrnnom substrátu.
Rozmnožovanie: odrezkami - Ako všetky machy aj T. Barbieri sa ľahko množia delením vankúšov. Dobre rozrástol vankúš nožnicami alebo rukou rozdelíme na menšie časti, ktoré potom priväzujeme na dekoráciu alebo účelovo na mriežky, či ich necháme voľne v nádrži (podobne ako u Riccia fluitans). Podľa spôsobu priväzovanie na dekoráciu alebo pretrhávanie rastie do inej podoby.
Ekológia: V prírode rastie na suché alebo vlhké krajine, kmeňoch stromov alebo skalách. Často tiež na brehoch pravidelne sa rozlievajúce riek.
Pestovanie: T. Barbieri nie je na pestovanie nijako náročný. K dobrému rastu mu stačí slabé osvetlenie (rastie dobre aj v akváriách s veľmi silným osvetlením). Je tiež tolerantné voči tvrdej i zásadité vode. Teplota pre pestovanie by mala byť v rozmedzí 15 - 30 ° C. Teploty, ktoré dokáže krátkodobo prežiť leží pod 4 ° C a nad 32 ° C. Jeho vzhľad závisí od spôsobu množenie a pretrhávanie. Na osamotených lodyžkách, ktoré budú naakumulované, ale nechané z väčšej časti rásť do vodného stĺpca, uvidíte typicky nepravidelné vetvenia. Najlepšie vyzerá, keď je celá prirastená k podkladu a protrháváním sa udržujú drobné stielky, ktoré sa bohato vetví. Keď nebude pretrhnutiu, vytvorí husté vankúše. Pri emersním pestovanie je nenáročný na vlhkosť. V paludárií sa môže pestovať ako prichytený na kameňoch či drevu, tak môže rásť aj voľne na substrátu. K drevu prirastá tak pevne, že ho pri redukcii môžete trhať a nie strihať.
Charakteristika: Taxiphyllum Barbieri je bežne pestovaná, ale nie už ľahko zohnateľné rastlina (rovnako ako Cryptocoryne affinis), ale jeden z mála machov, ktoré si môže bežný akvarista zohnať. Jej odolnosť spočíva v širokom rozmedzí teplôt, pH i tvrdosti, v ktorých dokáže bezproblémovo rast, ale aj v nenáročnosti na osvetlenie. Používa sa do plochy určené na rozmnožovanie nádrží, ako rastlina vhodná pre úkryt poteru alebo kreviet, či sa využíva pre vierohodnejšie napodobenie prírodného prostredia.
V staršej literatúre alebo ešte dnes na niektorých internetových stránkach sa zmieňuje vplyv tohto machu a niektorých ďalších rastlín na znižovanie pH až na hranici pH 4. Machy ani podobné rastliny nie sú schopné takto razantne aktívne pH znižovať. Keďže dokážu rásť aj v slabo osvetlených akváriách, kde je nízka asimilácie rastlín a väčšie množstvo organického odpadu, je naozaj možné, aby pH v akváriu silne klesalo.Znižovanie pH v tomto prípade nie je zapríčinené rastlinami, ale rozkladom organického materiálu. Tento ani iný mach nie je vhodné pestovať s rybou Crossocheilus siamensis - ožírají ho.
Zdroj:rybicky.net