Filtrácia akvária
Filtrácia sa vykonáva pomocou jednej z troch metód: mechanickej, biologickej a chemickej. Zariadenia môžu používať iba jeden typ filtra alebo všetky tri, pričom druhý z nich je najefektívnejší a najodporúčanejší. Okrem iného, ak niektorý z troch filtrov zlyhá, budete môcť aj naďalej používať ďalšie metódy bez nutnosti ďalších investícií.
Mechanické filtre používajú syntetické filtre (penové alebo hodvábne), ktoré zhromažďujú viditeľné častice a akékoľvek usadeniny.
Biologická filtrácia sa dosahuje zvýšením objemu kyslíka v akváriu. Vytvára sa prostredie priaznivé pre prospešné baktérie, ktoré premieňajú odpad na menej toxické látky.
Chemická filtrácia využíva aktívne uhlie a živice na extrakciu škodlivých látok a znečisťujúcich látok z vody. Výhodou je, že dôkladne vyčistí vodu, dokonca odstráni aj častice, ktoré nevidno voľným okom.
Typy akváriových filtrov:
Existujú dva hlavné typy filtrov - externý a interný. Externé filtre sú nákladnejšie, sú viditeľnejšie a zaberajú viac miesta, ale sú tiež najefektívnejšie.
Interné filtre majú menšiu veľkosť, sú prístupnejšie a ľahšie sa zmestia, ale vyžadujú väčšiu údržbu.
Externé zariadenia sú zjavne umiestnené mimo akvária, sú objemné, hlučné a vhodné pre stredné a veľké nádoby.
Kaskádový filter visí na zadnej strane nádrže a je tiež pripojený pomocou rúrok. Patrí medzi cenovo najdostupnejšie a najuniverzálnejšie, pretože umožňuje všetky typy filtrácie a prevádzkový režim je veľmi jednoduchý: odstredivé čerpadlo zhromažďuje špinavú vodu, vedie ju do komory na spracovanie a potom je pretlačené späť cez prepad.
Externý filter zariadenia sú zjavne umiestnené mimo akvária, sú objemné, vhodné pre stredné a veľké nádoby. Vodu čerpajú do nádrže a vypúšťajú ju potrubím alebo potrubným systémom. Nádoba je pripojená cez vstupné a výstupné trubice, kde prvá zhromažďuje vodu a vedie ju do nádoby, kde prebieha filtrácia, a druhá poháňa čistú vodu späť do akvária.
Vnútorné filtre sú tichšie, lacnejšie a ako sa dá odvodiť z názvu, zachytávajú ich prísavky na vnútorných stenách akvária. Pomocou čerpadla sa voda uvedie do pohybu, aby umožnila filtráciu.
Náklady:
Náklady sú úmerné výkonu filtra. Ak však nechcete investovať veľa peňazí, je pravdepodobne vaším najlepším riešením interné zariadenie.
Tiež si nemusíte kupovať drahý filter, ak si myslíte, že budete čoskoro chcieť vymeniť nádrž za väčšiu. Skúste však zostať pri dôveryhodnej značke, pretože to z dlhodobého hľadiska ušetrí peniaze, pretože tak znížite riziko rozbitia zariadenia.
Nákup filtra je nakoniec povinný pre všetky akvária, je však úplne na vás, ktorý z nich je pre vás vhodný.
Nákup filtra online je určite niečo, čo odporúčame. Nielen, že je to pohodlnejšie, ale nájdete viac ponúk než v bežných obchodoch a tiež máte možnosť dozvedieť sa viac o skúsenostiach ostatných používateľov.
Údržba:
Ľahkosť, s akou sa to deje, závisí od modelu. Externý spotrebič sa ľahko udržuje a čistenie sa dá vykonať každé dva alebo tri mesiace.
Vnútorný spotrebič je však neustále v kontakte s nečistotami a musí sa kvôli vyčisteniu z nádrže vybrať. Ak chcete minimalizovať vynaložené úsilie, vyhľadajte produkt s funkciou predfiltrácie.